Korona Virüs(coronavirus) ve Korunma Yolları

Şu an dünya gündeminde olan ve dünyayı sarsmaya devam eden korona virüsün etkileri bundan korunma yolları nelerdir. Bir göz atalım isterseniz.

Korona Virüs(coronavirus) ve Korunma Yolları

KORONA VİRÜS NEDİR?

   Korona virüs(coronavirus) doğada bazı hayvanlarda bulunan ve akciğer enfeksiyonlarına sebep olan bir virüstür. Corona(Korona) latince de taç anlamına gelir ve virüs adını elektron mikroskobunda oluşturduğu taç şeklinden alır.Hücreye giriş anından bir görüntü,

 

   Salgının bilimsel adı COVİD-19 olup 2019'da  çıktığını ve Coronavirus ailesinden olduğunu belirtir. Şimdiye dek insanlarda rastlanmamış olmasının temel sebebi virüsün sadece hayvanlarda barınması ve diğer canlı türleriyle etkileşimde bulunmamasıydı. Eğer bir virüs bir türden diğerlerine bulaşabiliyorsa buna zoonotik denir. Yani şimdiye kadar korona virüs hayvanlardan insanlara bulaşmamıştı. Fakat Çin'in Wuhan kentinde bulunan vahşi hayvan pazarında ilk defa virüsün hayvanlardan insanlara bulaşarak zoonotik hale geldiği düşünülmektedir.

   Korona virüs insanlara bulaştıktan sonra akciğerleri tahrip ederek hastanın oksijensiz kalmasına  sebep olmaktadır. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olanlar ise zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm görülmektedir. Bulaşıcılık oranı yüksek olan bu virüs ulaşım araçları ve insanların dünyanın her yerine kolaylıkal seyahat edebilmesi sebebiyle rahatlıkla yayılmış bir çok insana hızlı bir şekilde bulaşmıştır. Daha önce insanlara bulaşan SARS ve MERS virüsleri de coronaviridae ailesinden olup bulaşıcılık oranları bu kadar yüksek olmadığından hızlı bir şekilde kontrol altına alınmış ve yayılımı durdurulmuştur. 

  Virüslerin şu ana kadar etkin ve belirgin bir tedavisi yoktur. En basit mevsimsel grip bile bir virüs sonucunda ortaya çıkar ve tedavisi yoktur. Virüslerde kullanılabilecek en iyi yollardan bir tanesi aşıdır. Aşılar genel itibariyle zayıflatılmış ya da öldürülmüş mikropları içerir. Aşılar aslında bir nevi bizim bağışıklık sistemimizin antreman yapmasını sağlayarak gerçekten hastalık yapıcı  virüs vücuda girdiğinde antremanlı ve hazırlıklı olup hastalık belirtileri ortaya çıkmadan o virüsü yok etmesi amaçlanmaktadır. Fakat aşılar uzun süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkar. Mevsimsel gribin her sene tekrarlaması ve hala aşısının bulunamamış olmasının temel sebebi çok hızlı bir biçimde kendisini değiştiriyor olmasından kaynaklanmaktadır. Korona virüsün şu an belli bir tedavisi yok. Korona ile savaşmanın en iyi yolu bağışıklık sistemimizin güçlü olmasından geçer. Bağışıklık sistemi hücrelerini üreten "timus" iç salgı bezi yaşlandıkça  küçüldüğünden ve etkisini kaybetiğinden yaşlı insanların bağışıklık sistemi zayıflar ve virüsün etkileri yaşlı insanlarda daha çok ortaya çıkar. Bu sebepten ötürü yaşlı insanlarda ölümler daha sık gözükmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için bol bol taze yeşil sebzeler yememiz ve işlenmiş , katkı maddeli ,doğal olmayan gıdalardan uzak durmalıyız. Bunun yanında vücudun protein ihtiyacını karşılamak ve bağışıklık sistemi hücrelerinin üretimini kolaylaştırmak için günlük yeterli miktarda proteili(et,süt,balık,yumurta,baklagil v.s.) gıdalarından dengeli bir biçimde tüketmeliyiz. 

  Korona virüsten korunmak için sağlık bakanlığının hazırladığı afişlerde ki kurallara göz atalım isterseniz.

Bu kuralları uygulamak hayati derecede önemli olup hepimizin yapması gerekenlerdir.Ayrıca karantina kurallarına uyup bu kuralların sadece sizin değil bütün toplumun sağlığını ilgilendirdiğini unutmayın.

Bu ve bunu gibi bir çok bilgiye  sağlık bakanlığının hazırlamış olduğu  https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. 

Unutmayın kurallara uymak sadece sizi değil bütün toplumu korur.