İnceleme Projesi Nasıl Yazılır ve Yapılır?

Tübitak ve diğer kurumların düzenlemiş olduğu lise düzeyinde yapılan yarışmalara inceleme kategorisinde alt projelerin nasıl yazılacağına dair bilgilendirmeye bir bakalım.

İnceleme Projesi Nasıl Yazılır ve Yapılır?

İnceleme Projesi Nasıl Yazılır?

Proje yazarken öğrencilerin en çok zorlandıkları kısımlardan birisi de projenin yazılmasıdır. projeler yazılırken öğrenci ne yapacağını tam olarak kestiremediğinden ve ne yapacağını bilemediğinden  çoğu zaman proje yazmaktan bile vazgeçmektedir. Aslında basit bir kaç tane tüyo aldıktan sonra proje yazmanın o kadar zor olmadığının sizde farkına varacaksınız. Yarışmalarda genellikle formlar birbirine benzer ve istedikleri veriler nerdeyse aynıdır. 

Peki inceleme projesi nedir?Temel itibariyle nerelerde kullanılır?

İnceleme projeleri genellikle bir problem veya merak ettiğimiz konu hakkında literatürün yani kaynakların araştırılmasıyla yapılan proje türüdür. Bu proje türünde herhangi bir deney , deney düzeneği veya maket tasarımı yoktur. Bu proje türünde kaynaklar yani daha önce üretilmiş bilgiler taranır. Elde edilen bilgiler düzenli bir hale getirildikten sonra bir sonuç çıkarılır. Bu sonuç genel olarak poster olarak fuarda sunulur. 

İnceleme Projesi yaparken kullanacağımız basamaklar nelerdir?

1-Araştırma Konusu veya Sorusu Belirleme

Örneğin:Kefir içeceğinin insan sağlığı için faydaları nelerdir?

2-Konuyla İlgili Anahtar Sözcüklerin Belirlenmesi

Örneğin: Kefir , Kefirin faydaları , bağışıklık sistemi , sindirim sistemi 

3-Kaynak Taraması Yapma

İnternet üzerinde veya basılı kaynaklarda ulaştığınız bilgileri düzenli bir şekilde arşivlemeniz gerekmektedir. Hangi bilgiye hangi kaynaktan ulaştığınızı belirtmeniz gerekebilir. Ayrıca internet sitelerinden ulaştığınız bilgilerin değişme ihtimaline karşı son eriştiğiniz tarihi "Son Erişim Tarihi: 16.01.2021  15.15" gibi belirtirseniz daha sağlam bir araştırma olacaktır. 

4-Kaynakların Sentezlenmesi

Bu basamakta kaynaklardan edindiğimiz bilgileri karşılaştırmalı olarak ele alıp bunların doğruluğundan emin olduktan sonra  elde ettiğimiz bulgulardan yola çıkarak çıkarımlarda bulunabiliriz.İnceleme projesinin en önemli basamaklarından birisi bu basamaktır. Sizin bilimsel düşünme becerinizi ortaya koyacaktır. 

Peki sıra geldi formu doldurmaya. Örnek bir form şuna benzemeli.

Alt Proje Adı: Alt proje adının, alt proje kapsam ve içeriğini yansıtacak şekilde kısa ve öz olmasına dikkat ediniz.

Kefir içeceğinin insan sağlığı için faydaları nelerdir?

 

Alt Proje Türü: BİRİNİ SEÇİNİZ.

Araştırma/ İnceleme/Tasarım

İnceleme

Alt Proje Alanı:PROJENİZİ AŞAĞIDAKİ ALANLARDAN BİRİSİ İLE İLİŞKİLENDİRİNİZ.

Akıllı Ulaşım Sistemleri

Algoritma/Mantıksal Tasarım

BilimTarihi

Biyoçeşitlilik

Biyotaklit

BüyükVeri

DeğerlerEğitimi

DijitalDönüşüm

Doğal Afetler ve Afet Yönetimi

EkolojikDenge

FinansalOkuryazarlık

GiyilebilirTeknolojiler

Göçve Uyum

Görselve İşitsel Sanatlar

Havacılıkve Uzay

İnsanHakları ve Demokrasi

KültürelMiras

Malzeme ve Nanoteknoloji

Medya Okuryazarlığı

Milli Teknoloji Hamlesi

Nesnelerinİnterneti

Robotikve Kodlama

SağlıklıBeslenme

SağlıkTeknolojileri

STEAM

SuOkuryazarlığı

SürdürülebilirKalkınma

TarımTeknolojileri ve Seracılık

Yapay Zeka

Yenilenebilir Teknoloji

 

 Sağlıklı Beslenme

Alt Proje Amacı: en az 20 en fazla 50 kelime

 

Yüzyıllardır doğal yollarla üretilen ve sağlık açısından çok faydalı olan kefir ülkemizde çok bilinmemektedir. Günümüzde bir çok insan asitli ve çok şekerli sağlıksız içeceklere yönelmektedir. Kefir içeceğini ve faydalarını insanlarımıza tanıtarak daha sağlıklı ve bilinçli nesillerin yetişmesi projemizin amacıdır.

Alt Proje Yöntemi: en az 50 en fazla 150 kelime

 

Projemiz olan kefiri araştırırken ilk önce nasıl bir içecek olduğunu ve tarihçesini araştırarak başladık. Bu aşamadan sonra kefirin hangi sağlık problemlerine iyi geldiğini ve sağlığımızı geliştirmek için ne gibi faydaları olduğunu ortaya çıkardık. Bu aşamadan sonra kefir ile ilgili "Kefir , Kefirin faydaları , bağışıklık sistemi , sindirim sistemi " gibi anahtar kelimeleri oluşturduk. Bu anahtar kelimelerin üzerine yoğunlaşıp internette bulduğumuz kaynakları derledik. Ayrıca kefir üreticilerine e-posta gönderip üretilme süreci ve kefir hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olduk. Bu konuda bilgili doktorlarla da görüşüp fikirlerini aldık.Son olarak bilgilerin tamamını düzenli bir hale getirdikten sonra raporlaştırdık ve kefirin tanıtımına yönelik posterimizi hazırladık.

Alt Projeden Beklenen Sonuç: en az 50 en fazla 150 kelime

Günümüzde bir çok genç hızlı ulaşılabildiği ve popüler kültürün dayatması haline geldiği için asitli , aşırı şekerli ayrıca içinde bir çok kimyasal maddeyi barındıran içecekleri tüketmekten keyif alıyorlar. Hal böyle olunca bu içeceklerin aşırı şekilde tüketilmesi  obezite ve beraberinde bir çok hastalığı getiriyor. Bunların tüketilmesi sağlıksız nesillerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Nesillerimizin daha sağlıklı olabilmesi için bu içecekler hakkında daha çok bilinçlendirmeli daha çok bilgi vermeliyiz. Böylelikle farkındalık sahibi olan gençler asitli , şekerli içecekerden uzaklaşıp daha çok sağlıklı içeceklere yöneleceklerdir. 

 

Evet gençler proje raporumuzun aslı astarı bu aslında. Gözünüzde büyütüp korkacak bir şey yok. Sadece mantıklı bir şekilde doldurmanız yeterli oluyor.