ATOM BOMBASI VE ETKİLERİ

Atom bombaları genel itibariyle atom parçalanırken ortaya çıkan çok büyük ve kontrol edilemez gücü kullanır. Bu gücün canlılar üzerinde kullanılması büyük katliamlara sebep olur. Hiroşima ve Nagazaki'de olduğu gibi !!!

ATOM BOMBASI VE ETKİLERİ

ATOM BOMBASI VE ETKİLERİ

 

 

Atom bombası nedir

Atom Bombası tahrip gücü çok yüksek bir tür nükleer bombadır. Boyutu ortalama bir bombaya yakındır. Atom bombasının etki alanı 2.5 kilometredir ve 500bin ton TNT gücüne ulaşabilir. Ağırlığı hemen hemen 4.5 tondur. Atom bombası genel olarak plütonyum ya da zenginleştirilmiş uranyum elementlerinin yakıt olarak kullanıldığı yani devasa mermilerdir. Bu iki elementin kullanılmasındaki amaç radyoaktivite sahibi olmaları, çok büyük kütlelere sahip olmaları ve parçalanmaları halinde zincirleme reaksiyonlar ile çok ciddi enerji ortaya çıkarabilmeleridir.

ATOM BOMBASI ETKİLERİ

https://bilimvegelecek.com.tr/wp-content/uploads/2019/12/4--300x269.jpg                                           

 Atom bombasının patlama merkezinden itibaren                        

1) Merkez. %98 ölüm (ani buharlaşma).
Rüzgâr hızı > 500 km/saat. Basınç 2,5 kg/cm2.

2) Tamamen yıkım,
buharlaşma. %90 ölüm.
Rüzgâr hızı > 450 km/saat.

3) Şiddetli yıkım,
yangın. %65 ölüm.
Rüzgâr hızı > 400 km/saat.

  4) Şiddetli ısı. Yanabilir her şey yandı. Ölüm %50 (oksijen yetersizliğinden ve yanarak).Rüzgâr hızı > 230 km/saat.

5) Şiddetli yangın ve rüzgâr. Ölüm %15 (yanarak).
Rüzgâr hızı > 150 km/saat. Basınç 0,3 kg/cm2

 

SAVAŞTA KULLANILAN ATOM BOMBALARI

Savaş tarihinde kullanılan, nükleer silah ABD tarafından II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde iki kez kullanılmıştır. İlk olay 6 Ağustos 1945 sabahı, Little Boy (küçük çocuk) kod isimli uranyum tipi silahın Japonya'nın Hiroşima kentine atılmasıyla vuku bulmuştur. Üç gün sonra ise Fat Man (Şişman adam) kod isimli plütonyum tipi silah aynı ülkenin Nagazaki kentine atılmıştır. Kullanılan bu silahlar neticesinde çoğu sivil 132.000 kişi yaşamını kaybetmiştir.

fatman

FatMan atom bombası 

Savaş tarihinde kullanılan 2. ve son  Atom bombası  9 Ağustos 1945'te ABD Hava Kuvvetleri'nin şehre attığı "Şişman adam" lakaplı atom bombası en az 70 bin kişinin ölümüne ve Japonya'nın teslim olmasına neden olmuştu.

TANIKLARIN GÖZÜNDEN

Hiroşima'ya atom bombası atıldığında Sadao Yamamoto 14 yaşındaydı. Kentin doğu kısmında patates tarlasını temizliyordu. Patlama anında tüm vücudunu alev aldı. Patlamanın etki alanı 2 buçuk kilometreydi.

Yamamoto "Babam patlamanın etki alanından yalnızca 680 metre uzaklıktaydı. Onu korkunç bir felaketten kurtaran evin beton duvarlarıydı. O sırada evdeydi. Evde bulunan diğerleri hayatını kaybetti. Pencerelerin yakınlarında duranlar şok dalgasıyla ölmüş" ifadelerini kullandı.

Bu vahşetten geriye bu görüntüler kaldı.